Skip to content

تیر ۲۶, ۱۳۹۱

۸

پزشکان اصفهانی، مبهوت طرح پزشک خانواده!

همایش «نظام ارجاع در مناطق شهری» در اصفهان، وعده‌گاهی شد تا پزشکان اصفهانی اعتراض خود را به شتابزده اجرای طرح پزشک خانواده و ناسنجیده بودن دستورالعمل ۰۲ فریاد کنند.
گزارش خبرگزاری فارس را از این همایش بخوانید:

آنچه در حاشیه همایش نظام ارجاع در مناطق شهری اصفهان مطرح شد
پزشکان عمومی و مجریان پزشک خانواده مبهوت در اجرای ضربتی طرح
۹۱/۴/۲۴- خبرگزاری فارس: طرح پزشک خانواده و پیاده کردن سیستم ارجاع بیمار که یکی از مصوبات اصلی برنامه پنجم توسعه کشور است و قرار بود در طول ۵ سال به اجرا گذاشته در اقدام فوری مسئولان کشوری، اجرای آن طی دو سال شکل دستوری گرفت، به گونه‌ای که بسیاری از پزشکان عمومی و مجریان طرح را به ابهام برد.
به گزارش خبرگزاری فارس از اصفهان، همایش نظام ارجاع در مناطق شهری در حالی با همکاری دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، شورای هماهنگی سازمان نظام پزشکی استان و انجمن پزشکان عمومی اصفهان برگزار شد که تمام پزشکان عمومی که تا به امروز مبهوت در نحوه اجرای طرح پزشک خانواده بودند در سالن ابن‌سینا دانشگاه حاضر و پنج مجری اصلی را در آماج پرسش‌های خود قرار دادند.
عضو هیئت مدیره نظام پزشکی اصفهان که به عنوان مجری همایش پشت تریبون قرار گرفته بود، از رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، مدیرکل بیمه خدمات درمانی استان اصفهان، رئیس سازمان نظام پزشکی استان، معاون بهداشتی و مدیر درمان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به عنوان مجریان پاسخگوی همایش نام برد.
در این همایش که بیش از ۵۰۰ سؤال از سوی پزشکان عمومی جمع‌آوری شده بود در حالی از مجریان پرسیده شد که پس از طرح هر سؤال موافق نظر جمع، صدای تشویق آنها به نشان تایید بلند می‌شود و گاهی اوقات حضار کم طاقت از بین جمعیت بلند شده و سؤال خود را مطرح می‌کردند.
حسین ایقاعی، عضو هیئت مدیره نظام پزشکی اصفهان که نیره اخوان‌بیطرف را به عنوان تنها مسئول دعوت شده از بین مسئولان شهری اصفهان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی در این همایش مشاهده کرد، داد گله پزشکان عمومی را به عنوان مهره‌های اصلی طرح به گوش این نماینده اصفهان رساند و گفت: طرح پزشک خانواده عنوان جراحی بزرگ درمان را از سوی مقامات کشوری کسب کرده است، اما در این همایش بزرگ هیچ یک از مسئولان حاضر به حضور نشدند.
وی ادامه داد: زمانی که برای نقطه نظرات صاحبان فرآیند که همان پزشکان عمومی هستند هیچ ارزشی قائل نیستند پس اجرای این طرح نمی‌تواند جامع باشد.
به گزارش فارس، تلفن‌های همراه تمام حضار از شبکه خارج و همایش در یک محوطه امنیتی در حالی برگزار بود که اعضای دانشگاه علوم پزشکی اصفهان ترجیح دادند از رسانه کسی در این همایش حضور نداشته باشد.
با وجودی که اساس تشکیل این همایش به منظور رفع ابهامات پزشکان عمومی از طرح و آگاه‌سازی آنها نسبت به این طرح تشکیل شد اما عضو هیئت مدیره انجمن پزشکان عمومی اصفهان معتقد بود که بسیاری از پزشکان اعتقاد دارند، مجریان طرح پزشک خانواده تنها به کلی‌گویی و توجیه طرح پرداختند و جواب قانع ‌کننده‌ای برای سؤال‌های آنها نداشتند.
به گزارش فارس، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان با اعلام اینکه به منظور چالش‌هایی که پیش روی اجرایی کردن این طرح در شهرهای بزرگ است، اصفهان زیر بار اجرای آن در گام نخست نرفت و هم‌اکنون طرح در شیراز اجرایی شده است و در تهران در حال اجرا است.
شاهین شیرانی تاکید کرد: این طرح امسال باید از یک نقطه‌ای آغاز شود، اگر امسال و در این مقطع زمانی اجرا نشود از سال دیگر هم به اجرا گذاشته شود، همین مسائل و مشکلات را دارد.
وی ادامه داد: سعی شد که در اجرای طرح پزشک خانواده در اصفهان از نتایج عملیاتی کردن طرح در شیراز و تهران استفاده شود تا با مشکلاتی که آنها رو به رو شدند، برخورد نکنیم.
به گزارش فارس، در این همایش گاهی صدای بحث‌های بین رئیس دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، حضار، مجری همایش و رئیس سازمان نظام پزشکی اصفهان به عنوان یکی از مخالفان اجرای ضربتی طرح پزشک خانواده بالا می‌رفت و خارج از سالن همایش از سوی تمام بلندگوها صدای سخنرانان به طور کامل پخش می‌شد.
بیشترین مبحثی که در این جلسه مطرح شد و پزشکان از آن گلایه داشتند زیاد خواندن جمعیت ۲ هزار و ۵۰۰ نفر مراجعه‌ کننده برای هر پزشک با حقوق کم ۵ میلیون و نیم در ماه است که رئیس دانشگاه علوم پزشکی از سوی مقامات عالی کشور قول کاهش مراجعان و افزایش حقوق را در طول اجرای طرح به پزشکان داد.
مسعود جوانبخت دبیر سازمان نظام پزشکی اصفهان که یکی دیگر از مخالفان اجرای نادرست و سریع پزشک خانواده به این شکل است، گفت: میانگین تمام هزینه‌هایی که باید یک پزشک خانواده در ماه متقبل شود، ۳ میلیون و ۵۰ هزار تومان است و حقوقی که برای وی در پایان ماه می‌ماند، یک میلیون تومان است.
وی اظهار کرد: این پزشک که مسئول سلامتی افراد است و باید علاوه بر چکاب به درمان، پیش‌گیری و انجام امور بهداشتی حداقل ۵۰۰ نفر و حداکثر ۲ هزار و ۵۰۰ نفر در ماه بپردازد، یک میلیون تومان است که به صرفه نیست.
جوانبخت ادامه داد: به طور میانگین اجاره یک مطب برای یک پزشک در ماه حدود ۷۰۰ هزار تومان، هزینه استخدام یک پرستار یا ماما بدون احتساب پاداش سالانه، بن و اداره کار ماهیانه ۸۰۰ هزار تومان، استخدام منشی با احتساب هزینه اداره کار و پاداش ۷۰۰ هزار تومان، دستمزد مستخدم نیمه وقت در ماه ۴۰۰ هزار تومان، هزینه آب، برق، گاز و تلفن ماهیانه ۲۰۰ هزار تومان، مالیات ۱۰۰ هزار تومان و ۱۵۰ هزار تومان هزینه استهلاک، خرید وسایل مطبی، تعمیرات و هزینه‌های کامپیوتری است.

۸ Comments Post a comment
 1. فاطمه نجف زاده
  تیر ۲۷ ۱۳۹۱

  با سپاس از زخمات همکاران در اصفهان

  پاسخ دادن
 2. یک پزشک
  تیر ۲۸ ۱۳۹۱

  طرح پزشک خانواده اخرین ضربه کاری بر پیکره پزشکان عمومی است.اکه این طرح خوبه چرا دندانپزشکان عمومی را هم در بر نمیگیره تا مردم به خدمات دندانپزشکی هم دسترسی داشته باشن.

  پاسخ دادن
 3. محسن روشندل
  تیر ۳۰ ۱۳۹۱

  اگر قرار است سوبسیدی در بخش درمان به مردم پرداخت گردد بایستی این سوبسید از طرف دولت پرداخت گردد نه از جیب پزشکان عمومی. براستی هیچ کدام از طراحان این طرح ایا حاضرند برای درامد ماهی یک میلیون تومان خود را در معرض مخاطرات شغلی مثل ایدز هپاتیت و … قرار دهند. الان یک کارگر ساده افغانی روزانه ۳۵ تا ۵۰ هزار تومان در امد دارد نه مالیات میدهد نه در معرض خطر بیماری است ونه پرداخت دیه و پاسخ به بیماران را تحمل می کند .این طرح از هم اکنون شکست خورده است

  پاسخ دادن
 4. دکتری از شیراز
  مرداد ۲ ۱۳۹۱

  بیچاره و … پزشکی که آخر هر ماه دست گدایی بسوی بیمه مغرور دراز کند تا نان خشکی و یا ته مانده غذای متخصص را جلوی او پرت کنند. اصفهانی ها در دام ذلت این پدیده … قرار نگیرید و از شیراز عبرت بگیرید.

  پاسخ دادن
 5. ط الف
  مرداد ۳ ۱۳۹۱

  بسیاری از پزشکان قم از شرکت در طرح بصورت فعلی انصراف دادند

  پزشکی از قم

  پاسخ دادن
 6. احسان
  شهریور ۲۰ ۱۳۹۱

  دوستان و همکاران محترم ما چاره ای نداریم جز اینکه باهم باشیم
  و مدافع حقوق یکدیگر باشیم در همه جای این سرزمین مدافع حقوق جمع باشیم فقط دغدغه خودمان را نداشته باشیم قلبهامان برای یکدیگر بطپد میبایست با تمامی مقامات رایزنی کنیم دوستانی که میتوانند نامه ای در اینترنت طراحی کنند تا بتوانیم امضاء همکاران را در مخالفت با روند فعلی و شتابزده طرح جمع کنیم .
  میبایست با دفتر مقام معظم رهبری مکاتبه کنیم و دغدغه هایمان را با ایشان مطرح کنیم باید به همه بگوییم چطور میشود طرحی که قرار بود تدریجا و ظرف مدت پنج سال اجرا شود به ناگه و فی البداهه تکلیف میشود که ظرف مدت دو سال اجرا شود
  خلاصه اینکه هرکدام از ما اگه کاری از دستمون برمیاد انجامش ندهیم خیانت کرده ایم اولش در حق خودمان و خانواده هایمان و دوم در حق مردم که ۱۰۰درصد تبعات هردو وحشتناک و نابخشودنی خواهد بود
  یادمان باشد بقول شاعر؛
  من اگر بنشینم تو اگر بنشینی چه کسی برخیزد
  من اگر برخیزم تو اگر برخیزی همه بر میخیزند

  انشاا.. هر آنچه خیر و صلاح این جمع و این مردمان است همان مقرر گردد

  پاسخ دادن
 7. یک مامایی بیکار
  مهر ۵ ۱۳۹۱

  پزشکان شما حداقل اسمی بنام دکتر همراهیتون می کند.خدا به داد ما فارغ التحصیلهای مامایی برسد.با اون همه…

  پاسخ دادن
 8. پزشک
  آذر ۲۲ ۱۳۹۱

  تمام وعده های اقایان دروغ وریاست من در طرح وارد شدم و عزت ومنزلت پزشکیم را از دست دادم عاجزانه خواهش می کنم وارد طرح تماما دروغ وریا نشوید.پزشکی از شیراز

  پاسخ دادن

نظر شما

(required)
(required)

Note: HTML is allowed. Your email address will never be published.

Subscribe to comments


این سوال برای جلوگیری از ارسال اسپم های خودکار است.


9 + چهار =